Вести

Игњат Ракитић у емисији „Градске теме“

У вечерашњој емисији „Градске теме“ представљени су општина Рашка и планина Копаоник, а тим поводом је гостовао председник Општине Рашка, Игњат Ракитић.

Господин Ракитић говорио је о овој зимској сезони, која и даље траје. „Ми смо очекивали да неће бити довољно снега за почетак марта, навикли смо као општина да имамо госте и у марту, међутим снег нас је опет изненадио, нападао је на Копаонику и очекујемо наставак сезоне како смо и планирали до почетка априла. Скијалишта Србије раде свој део посла, очекујемо лепу сезону као што смо и навикли.“ „Ове године било је преко 9500 скијаша дневно, што је једна озбиљна цифра када је Копаоник у питању, оно што могу да кажем као председник Општине Рашка је да, с обзиром да двадесетак година пре него што смо ми дошли и преузели одговорност, а када је комунална инфраструктура у питању Копаоник није могао да постигне чак ни онај мањи број скијаша који је долазио ранијих година, међутим из године у годину се то мења. Ми смо пре пар година кренули са организацијом паркирања на Копаонику, радили реконструкцију водовода, реконструкцију фабрике воде на Копаонику, тако да се ми, без обзира на то што је број посетицала све већи, трудимо да испратимо оно каскање од двадесет година које је постојало у неком ранијем периоду.“

„Мислим да смо ми 2019. управо крунисали сав тај рад који смо имали у претходном периоду. Отворили смо фабрику у Рашки, која је после 40 година један од најлепших пројеката који се десио у Рашки, било је много „Неверних Тома“ када је , тада, председник Владе Александар Вучић, дошао да положи камен темељац, заједно са мном. У питању је донација шеика Калифе Бин Заједа, која је у сарадњи са тадашњим премијером била могућа у општини Рашка. Било је много више људи који нису веровали у тај пројекат, за разлику од нас који смо гурали и трудили се да направимо да буде могуће. Тако да је 2019. година и отварање фабрике у нашем селу Милатковић на територији општине Рашка, најлепша ствар која се десила у општини Рашка у последњих 30-40 година. Тренутно у тој фабрици има запослених 270 жена, а предвиђа се да ће у наредне 2-3 године бити запослено око 700 жена.“

Први човек Рашке говорио је и о оним најкапиталнијим плановима, оним који су најпотребнији грађанима Рашке општине.

“Оно што грађани најмање примећују највише их кошта, што јесте проблем. Оно што је и председник Србије, Александар Вучић повео као причу јесу комунални и инфраструктурни пројекти који су врло битини за грађане и за све нас и нашу децу, а којима се придавао мањи значај у неком претходном периоду. Ми смо, као Рашка, преко Министарства за европске интеграције, успели да добијемо донацију од стране Европске Уније, преко 6 милиона вредан пројекат, за фабрику за пречишћавање отпадних вода.”

Ракитић истиче да је Рашка, у односу на друге општине, јако близу тзв. „Зеленој општини“, односно еколошкој, такође и да је веома поносан што је пре две године постављена мрежна брана на реци Рашка која сакупља огромну количину пет амбалаже.

Он истиче да је посебно поносан на то што је буџет општине Рашка удвостручен, са 800 милиона на милијарду и шесто милиона и осврће се на путну инфраструктуру у коју је, наравно, са порастом буџета улагано све више.

„Имамо политику, као Општина Рашка, да нам је лакше да асфалтирамо што више путева него да обнављамо сваке године. С обзиром да смо ми брдско-планински крај и сваке године смо у обавези да поправљамо те сеоске, макадамске путеве. Успели смо да асфалтирамо велики део путева, а оно што нас посебно радује јесте пројекат Србија 2020.-2025. који подразумева и асфалтирање и канализацију и водовод у свим деловима наше земље. Ми као општина ћемо се потрудити да припремимо све могуће пројекте, сам тај план подразумева учешће Општине 30%, а учешће буџета Републике Србије 70%. Ја верујем да ћемо до 2025. Имати 80% асфалтираних путева.“